2019'da Tanışacağımız 5G'nin Hazırlıkları Devam Ediyor

Yeni jenerasyon mobil bağlantı sayesinde şu an aklımıza bile gelmeyen bazı veri akışlarının kolayca yapılabileceği iddia ediliyor. 5G Ağ teknolojisi hazırlıkları bu hızda ilerleyebilirse 2019 yılında çok daha hızlı bir ağa kavuşacağımız kesin.

2019'da Tanışacağımız 5G'nin Hazırlıkları Devam Ediyor

Mevcut kullandığımız sistem ve daha önceki versiyonlarla kıyasladığımızda 5G, sadece daha hızlı bir versiyondan ibaret olmayacak. Otonom arabalar ve benzeri birçok yeni sistemin, ağı kullanmasıyla birlikte ortaya çıkıcak sorunların giderilmesi amacıyla çalışmalar yapılıyor. Problemlerin en büyüğü ise, bu denli büyük veri aktarımını kusursuz bir şekilde yapabilecek bant aralığının ve genel altyapının oluşturulabilmesi. Geliştiriciler, 2019 senesinde kullanıma sunulması planlanan 5G ağı ilgili bazı önemli bilgiler vermeye başladılar.

5G Tartışmasız bir şekilde 4G'den daha hızlı olacak. Bu hız artışı için tahmini söylenen rakam ise, 4G'nin en gelişmiş versiyonundan bile 10 kat daha hızlı olacağı yönünde. Hatta sistemin maksimum efektifliğe ulaşması durumunda bu farkın 50 kata bile çıkabileceği söylentisi var. Ama asıl fark 5G'nin daha güvenilebilir ve daha karalı bir bağlantı hızına sahip olacağı. Burada söylenmek istenen, kalabalık ortamlarda 4G'nin performansının ciddi şekilde düşmesi ve genellikle mobil cihazların bu ağdan faydalanabilmek için tabiri caizse savaş haline geçmeleri. Şehir merkezleri, stadyumlar gibi binlerce kişinin aynı anda veri alıp gönderdiği ortamlarda bile 5G kusursuz çalışacak bu sayede video izleme gibi ciddi veri transferi yapıldığı durumlarda bile bir aksanma yaşanmayacak.

5G İsmi Nereden Geliyor?

Teknolojiye 5G denmesinin sebebi ise ağ teknolojisi alanında 5. jenerasyon olmasından kaynaklanmakta. 90'lı yılların başında ortaya çıkan 2G, ağ üzerinden mesajlaşmak için yeterli bir sistemken, 3G kullanıcılara resim paylaşımı ve zor da olsa video transferi imkanı sağlamıştı. 4G Video aktarımı üzerine odaklandığı için veri transferi hızı, teknolojinin en büyük gelişim gösterdiği alan oldu. Peki 5G hayatımıza ne gibi farklılıklar getirecek? Öncelikle henüz yaygın kullanımı olmayan teknolojilerin rahatça çalışmasını sağlayacak denmekte. Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, otonom arabalar, zamanın çok kritik olduğu sağlıkla ilgili uyarıların anında iletilebilmesi gibi farklı alanlardaki çalışmaları mümkün kılması bekleniyor.

5G Ağı Teknolojisi ile Ne Zaman Tanışacağız?

5G Ağı ile tanışacağımız sene 2020 olarak açıklanmıştı. Fakat süreçte yaşanan bazı olumlu gelişmeler sayesinde teknolojinin 2019 yılında kullanılmaya başlanacağı haberleri gelmeye başladı. Birçok pilot bölgede denemeleri yapılan 5G teknolojisi en büyük sınavlarından birini 2018 Kuzey Kore Olimpiyat oyunlarında verecek. Ülkemizde bu teknoloji ile ilgili atılan adımlar konusunda henüz somut açıklamalar yapılmıyor.

Teknolojinin geliştirilmesi gibi cihazlara entegre edilmesi de ciddi maliyetlere yol açacağa benziyor. Hatta bu sebeple 2017 yılının sonunda çıkan akıllı telefonlar bile 5G uyumlu üretilmediler. Bu durum sizin için bir tercih sebebi olur mu bilemeyiz ama 5G ağı ile veri transferinin başka bir boyuta çıkacağını da hatırlatmakta fayda görüyoruz.

İlginizi Çekebilir

Yazıya Git

Gmail'e AMP Desteği Geliyor... DEVAMI

Yeni AMP özelliği ile, E-Mail'leriniz içerisinde gezinirken karşınıza çıkan ilgi çekici içerikleri tek tıkla ve sayfadan ayrılmadan görebileceksiniz. E-Mail Pazarlama için yeni bir trend mi geliyor?

Yazıya Git

Google Chrome SSL Güvenliği Olmayan Sitelere Artık Güvenmiyor... DEVAMI

Google Chrome HTTPS olmayan siteleri artık kırmızı yazıyla ve "güvenli değil" ibaresiyle gösterecek. İnternet kullanıcılarının verilerinin korunması için HTTPS siteleri daha kolaylıkla tespit edebilecek.

Yazıya Git

WhatsApp Gece Modu ile Daha Aydınlık Fotoğraflar Çekilebilecek... DEVAMI

WhatsApp kullanıcılarının en büyük problemlerinden birisi, düşük ışık olan ortamlarda çekilen fotoğrafların çok düşük kalitede olmasıydı. WhatsApp Gece Modu özelliği ile bu sorun ortadan kalkacağa benziyor.

Yorum yazın