BM'ye "Katil Robot" Uyarısı

İçerisinde Elon Musk, Mustafa Suleyman gibi tanınmış isimlerin de bulunduğu 116 uzman BM'ye otonom silahların üretiminin durdurulması için talepte bulundular.

BM'ye "Katil Robot" Uyarısı

BM, Katil Robotlar'la İlgili Karar Verecek

26 Ülkeden toplam 116 uzmanın imzaladığı mektupta, otonom silahların geliştirilmesinin önüne geçilmediği takdirde yeni türde ve çok yıkıcı savaşların başlayacağı uyarısı yapıldı. Robot teknolojileri ve yapay zeka araştırmacıları, BM'ye "Katil Robot" uyarısı yaparak, önüne geçilemeyecek bir devrin başlamasını önlemeye çalışıyorlar. The Guardian tarafından yayınlanan haberde, Birleşmiş Milletler'in katil robotlar ile ilgili bir tartışma açacağı ve konunun drone'ları, tankları ve otonom silahların tamamını kapsayacağı belirtildi.

BM'ye Uyarıda Bulunan Dev Şirket Patronları 

Tesla Motors ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, Google DeepMind'in yaratıcılarından Mustafa Suleyman ve Aldebaran Robotics'den Jerome Monceaux da bu mektuba imza atanlar arasında bulunuyor. Musk'a göre yapay zeka ve robot teknolojileri olması gerekenden hızlı bir şekilde gelişmekte. Bu sebeple de kontrolsüz bir hal almış durumdalar. Teknoloji dehasına göre katil robotların içerisinde bulunacağı savaşlar 10 yıllar içerisinde değil sadece birkaç yıl içerisinde başlayabilir. Ayrıca çok fazla insan kaybı olmasından çekinildiği için başlamayan savaşlar da tarih olacak.

"Bu kabusu yaşamamıza çok fazla vakit kalmadı. Neredeyse tamamen otomatik olarak çalışabilen uçak-savarlar, insansız hava araçları üretildi. Otonom silahların geliştirilmesi sonucunda, bugüne kadar görülmemiş büyüklükte çatışmalar başlayacak. Bu tür silahlar terörist grupların da eline geçecek ve siviller üzerinde kullanılabilecekler. Ayrıca tamamen otonom hale gelmiş silahlarda hack'lenme gibi büyük bir risk de ortaya çıkacak. Bu durumu engellemek için fazla vaktimiz kalmadı, Pandora'nın kutusu açıldı ve kapatılması çok kolay olmayacak."

Bilim-Kurgu Gerçek Oluyor

Zamanında biyolojik, kimyasal ve nükleer araştırmaların insanlık tarafından hangi amaçlar için kullanıldığına şahitlik etmek zorunda kalmıştık. Ne yazıktır ki, tarih tekerrürden ibaret. Yapay zeka ve robot araştırmaları da şimdiden silahlar üzerinde kullanılmaya başlandı ve bu durum bütün dünya tarafından kullanılabilecek faydalı uygulamaların yerini alıyor. 1984 Senesinin kült bilim-kurgu filmi Terminator'ün sadece 33 yıl sonra gerçek bir tehdit halini almış olmasından dolayı herhalde kendimizi alkışlamamız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Yazıya Git

NATO Ukrayna'ya Siber Güvenlik Ekipmanı Sağlamaya Başlıyor... DEVAMI

Nato Ukrayna'ya siber saldırıları engelleyecek yeni bir güvenlik sistemi sağlamaya başladı.

Yazıya Git

Facebook'ta "Niye Bu Paylaşımı Görüyorum?" Devri Başlıyor... DEVAMI

Facebook bir paylaşımın neye göre anasayfamızda çıktığını bize tam olarak belirtmiyordu. Yeni güncellemeler ile "Bu paylaşımı neden görüyorum?" sorusu soranlara cevap verilecek.

Yazıya Git

Facebook Tasarımı Yenilendi... DEVAMI

Facebook uzun zaman sonra tasarımını büyük ölçüde değiştirdi. Aralık ayının ilk günlerinde Facebook beta tasarımı rastgele seçilmiş kullanıcıların erişimine açtı ve beğenilerine sundu.

Yorum yazın